Rubriky
Články

Koronavirus a změny na trhu práce

Jak nám pandemie mění práci?

Připravenost na změny je velké téma v jakékoliv době, v té současné, pandemické, obzvláště.  Je vůbec možné být připraven na neočekávané? Připravenost, otevřenost a flexibilita. Do března 2020 to byla pro mnohé z nás témata abstraktní. Témata, která se řešila spíš na pódiích konferencí, než ve skutečných životech. Letošní rok nám však dává zažít celospolečenskou změnu v přímém přenosu.  

Nezaměstnanost, nejistota a náhlé změny.

Z predikcí a statistik společnosti Deloitte vyplývá, že předpokládaná nezaměstnanost v ČR v posledním kvartále roku 2020 může být až 5,6 %. Vzhledem k současnému zatížení ekonomiky stále neodeznívající hrozbou koronavirové infekce, je však velmi odvážné předpovídat konkrétní čísla a spoléhat se na jejich naplnění. Situace se mění ze dne na den. I proto stojí dnes mnoho lidí před výzvou, jak se popasovat se změnou práce, která přišla nečekaně. Musejí se vyrovnat s  tím, že nemohou chodit do práce fyzicky, nebo že jejich práce přestala (přestane) existovat úplně. Čeká nás několik měsíců, možná i let, nejistoty a zátěžové zkoušky, při nichž ze sebe budeme muset vydat to nejlepší. Bude třeba zjišťovat, možná i opakovaně, ve kterých oblastech může mít naše práce dopad, zda nás uživí, je udržitelná a společensky prospěšná.

Mód brigád, sezónních prací a více úvazků?

Pokud hledáte práci, je třeba se připravit i na variantu, že budete muset jít na nějaký čas se svým statusem dolů. Nejspíš jen dočasně, v tuto chvíli však nejsme schopni určit, jak dlouho tento stav může trvat. 

Po odeznění pandemie, bude třeba ještě nějaký čas, než se opět narovná poškozená a zpomalená ekonomika a obnoví se činnost mnoha firem, nebo vzniknou firmy nové. Může pro Vás být výhodné poskládat svoji práci z více různých zdrojů tak, aby Vás výpadek jednoho z nich neohrozil.

Nebraňte se tedy brigádám a zkráceným úvazkům, kterých se teď snad konečně začne objevovat více. Pokud už jste pracovně činní delší dobu, můžete tuto situaci vnímat jako přirozený „return“ Vaší kariéry. Vrátíte se na chvíli do zpět do módu brigád a příjem budete mít rozdělený ve více zdrojích. Potrénujete svoji všestrannost, naučíte se rychleji se přizpůsobovat pracovnímu prostředí i náplni práce.

Příležitost pro změny a srovnání priorit.

Aktuální situace je příležitostí k zamyšlení se nad tím, kde je Vaše nejvyšší přidaná hodnota. V jakých oblastech jste nejlepší? Možná budete potřebovat změnit formu práce, její směr se ale nutně měnit nemusí, a tak je dobré být si zvoleným směrem jistý.

Baví Vás data a hledání souvislostí? Možná jste právě přišli o práci datového analytika ve velké bance, můžete však dělat třeba správce pro fakultu VŠ, pomoci s daty startupům, nebo pomáhat se správou sítě jiné organizaci. Nezní to jako dream job? A co je pro Vás důležitější? Pracovat v renomované firmě a dělat něco, čím si nejste jístí, nebo pracovat v méně atraktivní instituci, ale dělat to, co Vás baví? Samozřejmě je důležité zohlednit všechny proměnné…

Nová pracovní výzva? Tudy ano, tudy ne…

Pokud se porozhlížíte po nové pracovní výzvě, nejspíš nebude v tuto chvíli nejlepší volbou práce v automobilovém průmyslu, gastronomii, turismu a hotelnictví. Ani pořádání kulturních událostí nebo dodávání rozvojových aktivit pro personál firem letos rozhodně nebude zažívat zlaté časy. Vstupujete-li na trh práce jako absolvent, zkuste se porozhlédnout po nabídkách, které se týkají práce v online prostředí a také ve firmách, které dodávají řešení a produkty, které lidé potřebují běžně, ideálně nezbytně – může to být např. potravinářství, rozvozové služby nebo účetnictví a daně. Pracovní síla bude také potřeba v zemědělství – například chmelové brigády, sběr ostatních plodin a další. Tyto pracovní příležitosti pak lze skloubit s pracemi, které jsou Vám blíže talentově a profilově. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *